Ako sme na Slovensku kedysi volili: Režimy sa menili, no politický boj zostával rovnako zákerný Juraj Červenka 15.02.2020, 11:05 1 997 Tlač Diskusia

Parlamentné voľby 2020 sa blížia, napätie v spoločnosti sa stupňuje, vzájomné útoky politikov sú čoraz tvrdšie. Nič nové pod slnkom. Aj v minulosti sprevádzali voľby na Slovensku rôzne škandály, špinavosti a tragikomické situácie.

Zdroj: Profimedia

Voľby do uhorského snemu v časoch habsburskej monarchie sprevádzali v ľudovej tradícii známe kortešačky – teda masové veselice a opíjanie voličov. S trochou nadhľadu môžeme skonštatovať, že po voľbách sa celé Uhorsko prebudilo do jednej veľkej a nepríjemnej opice.

Voliť mohli pred rokom 1918 zväčša bohatší obyvatelia, príslušníci šľachty a vzdelaných vrstiev, samozrejme, výlučne muži ovládajúci maďarský jazyk. Preukázať sa museli dostatočným majetkom, najmä nehnuteľným. Celkovo išlo nanajvýš o šesť či sedem percent obyvateľstva. No volebné právo malo aj zemianstvo, nižší šľachtici, často chudobní, nevzdelaní a spravidla veľmi ľahko ovplyvniteľní.

Čo však bolo najzvláštnejšie, voľby boli verejné. Každý totiž musel pred komisiou nahlas vysloviť svojho kandidáta. Niet divu, že počas volieb neraz dochádzalo k zastrašovaniu, ba až fyzickému násiliu. Často boli na voličov povolaní žandári, ktorí im bránili využiť svoje volebné právo.

Známe sú prípady, keď vtedajší muži zákona jednoducho zablokovali prístupové cesty vedúce k miestu volieb. Navyše, volič musel niekedy prekonať desiatky kilometrov, takže už iba dostaviť sa k voľbám nebolo vôbec jednoduché.

Už vo februári 1869 trnavské noviny Cyrill a Method konštatovali, že „bolo smutné, ako slovenský Kubo horlivo kortešoval za záujmy maďarského štátu“. A Pešťbudínske vedomosti uverejnili v rovnakom období list čitateľa z Ružomberka, ktorý sa sťažoval na strašenie a bitky v uliciach liptovského mestečka. Vraj niekoľko mešťanov bolo zbitých, pretože nechceli nosiť odznaky kandidáta Madočániho.

Nedostatok vedomostí

Najúspešnejšími voľbami pre Slovákov počas existencie Uhorska boli tie v roku 1906, keď získali v dolnej komore uhorského parlamentu sedem zástupcov. Záujmy Slovákov hájili napríklad lekár Pavel Blaho, priebojný katolícky kňaz Ferdiš Juriga či neskôr známy československý politik Milan Hodža. I toto číslo však vyznieva v kontraste s celkovým počtom 400 poslancov symbolicky. Avšak úspech vo voľbách dosiahli v roku 1906 aj rumunskí či srbskí politici a keďže do kresiel uhorského snemu zasadlo nebývalé množstvo nemaďarských poslancov, uhorskí predstavitelia pristúpili k ráznym krokom.

Začalo sa prenasledovanie politikov obhajujúcich práca menšinových národov, vo väzení skončili napríklad Andrej Hlinka či Vavro Šrobár. V roku 1907 boli navyše prijaté maďarizačné Apponyiho zákony, ohlas doma i v zahraničí vyvolala streľba na veriacich pred kostolom v Černovej, ktorí žiadali vysvätenie ich svätostánku Andrejom Hlinkom.

Voľby boli v celom Uhorsku chápané aj ako oslavy vlasti a kráľovstva. Zdroj: rubicon.hu

​​„Celou krajinou hýbe volebný ruch. Zástavy vlajú, korteši behajú po dedinách, kandidáti rečnia po zhromaždeniach… Nevoľte toho, kto Vám dá piť a jesť a Vás podpláca, ale toho v kom máte dôveru, čo Vás svedomite zastane na sneme,“ varovali v apríli 1910 Zvolenské noviny.

No posledné predvojnové voľby sa napokon skončili pre Slovákov fiaskom, v roku 1910 sa počet poslancov spod Tatier znížil na troch. Ako vysvetľuje maďarský historik András Cieger v práci Stará a nová korupcia: voľby v Uhorsku 1867 – 1918, priemerný volič v Uhorsku, ktorý pochádzal najmä z vidieckeho prostredia, nemal dostatok vedomostí. Úplatkárstvo pokladal za bežnú prax, navyše často sa

Nenechajte sa obmedzovať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Basic

3 odomknuté články týždenne

Web a videá bez reklamy

Mesačne 5,90 € Detail

Digital

Kompletný digitálny obsah

+ Hnonline.sk bez obmedzení

+ Obsah časopisov Stratégie, Téma, Čarovné Slovensko

+ Web a videá bez reklamy

mesačne 8,90 € Detail

Digital Premium

Kompletný digitálny obsah

+ Hnonline.sk bez obmedzení

+ Obsah časopisov Stratégie, Téma, Čarovné Slovensko

+ Web a videá bez reklamy

+ Vzory zmlúv

+ Hospodárske noviny do schránky

Štvrťročne 69,75 € Detail Ďalšie balíky

Už máte predplatné? Prihláste sa

HNkonto

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

história, politika, Slovensko, Téma, voľby Zobraziť diskusiu Zdieľať článok Viac sa dočítate tu.