Atentát, ktorý rozdelil Ameriku: Booth chcel prezidenta Lincolna uniesť, potom však zmenil plán Andrej Šimončič 16.04.2020, 13:05 232 Tlač Diskusia

Mnohí Američania ho považujú za najlepšieho prezidenta, akého kedy mali. S jeho menom sa spája zrušenie otroctva i boj za jednotu krajiny, ktorý mal podobu krvavej občianskej vojny. Pred 155 rokmi, len pár dní po jej skončení, sa však Abraham Lincoln stal obeťou atentátu.

Zdroj: Wikimedia Commons

Mal to byť výnimočný večer. Nielen preto, že podľa plagátu, pozývajúceho v piatok 14. apríla 1865 na úspešnú veselohru Náš americký bratranec, mala vo Fordovom divadle pred washingtonským publikom naposledy vystúpiť herecká hviezda Laura Keeneová. Prominentný hosť, na počesť ktorého sa predstavenie konalo, mal byť aj v čestnej lóži a nebol ním nik iný ako prezident Abraham Lincoln.

Krátko po 22. hodine je už produkcia v plnom prúde a vypredané hľadisko sa podchvíľou otriasa výbuchmi smiechu. Výstrel, ktorý v jednom momente zaznie, nepočuje každý, všetci však vidia, ako z prezidentskej lóže zrazu skáče na javisko akýsi muž.

Keď dopadne dolu, snaží sa hneď postaviť, darí sa mu to však až na druhý pokus, evidentne má zranenú nohu. „Sic semper tyrannis,“ zakričí a vbieha medzi obecenstvo.

Nik ho nezastavuje, zraky všetkých sa totiž obracajú k lóži, z ktorej sa ozýva zúfalý krik: „Zavraždil prezidenta! Chyťte ho, zabite toho vraha!“ Lenže kým sa diváci spamätajú, muž využíva zmätok a mizne v útrobách divadla.

Nik nezačínal tak ťažko

Šestnásty prezident Spojených štátov Abraham Lincoln je dnes vnímaný ako jedna z najväčších postáv amerických dejín. Pritom keď v marci 1861 nastupoval ako prvý republikán do Bieleho domu, považovali ho za outsidera a dokonca aj noviny, ktoré ho podporovali v kampani, konštatovali, že vlády sa ujíma slabý vodca.

V tom čase 52-ročný Lincoln pôsobil dovtedy najmä ako advokát a s výnimkou jedného funkčného obdobia v dolnej komore Kongresu (v rokoch 1847 až 1849) nebol ako politik na federálnej úrovni známy. Chvíľkovú pozornosť vzbudil iba návrhom na zákaz otroctva a obchodovania s otrokmi, s ktorým však v snemovni neuspel.

Témy sa však nevzdal a o 10 rokov neskôr ho nielenže priviedla do republikánskej strany, ale aj vyniesla na čelo jej prezidentskej

Nedozvedeli ste sa všetko?

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Basic

3 odomknuté články týždenne
Web a videá bez reklamy

Mesačne 5,90 € Detail

Digital

Kompletný digitálny obsah
+ Hnonline.sk bez obmedzení
+ Obsah časopisov Stratégie, Téma, Čarovné Slovensko
+ Web a videá bez reklamy

mesačne 8,90 € Detail

Digital Premium

Kompletný digitálny obsah
+ Hnonline.sk bez obmedzení
+ Obsah časopisov Stratégie, Téma, Čarovné Slovensko
+ Web a videá bez reklamy
+ Vzory zmlúv
+ Hospodárske noviny do schránky

Štvrťročne 69,75 € Detail Ďalšie balíky

Už máte predplatné? Prihláste sa

HNkonto

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

americký prezident, atentát, história, Spojené štáty americké, USA, Abraham Lincoln Zobraziť diskusiu Zdieľať článok Viac sa dočítate tu.