Keď komunisti ukázali pravú tvár. Likvidáciu kláštorov sa snažili utajiť, komplikáciám sa však nevyhli Andrej Šimončič 09.04.2020, 11:05 3 054 Tlač Diskusia

Pod pláštikom tmy došlo pred 70 rokmi v Československu k udalosti, označovanej dodnes ako barbarská noc. Režim ju vtedy sám pre seba nazval suchším termínom – Akcia K. K ako kláštory. Cieľom bola totiž ich likvidácia.

Zdroj: ČTK – Čestmír Jírů

Dupot a krik, rozliehajúce sa chodbou, sa čoraz rýchlejšie približujú. Nasleduje búchanie na dvere, spoza ktorých neznámy hlas velí: „Otvorte!“ Strach nedovolí neuposlúchnuť a vzápätí vtrhnú do miestnosti muži v uniformách. „Všetci sa oblečte a vyjdite von,“ prikazujú. Nemá zmysel protestovať, ich povely sú rázne a navyše majú v rukách ako podporný argument zbrane.

Rovnaké či podobné scény sa krátko po polnoci z 13. na 14. apríla 1950 odohrávajú v desiatkach mužských kláštorov po celom Československu.

„Určený oddiel Zboru národnej bezpečnosti obsadí kláštor, zaistí telefón, uzatvorí vchod a nedovolí nikomu objekt opustiť, ani žiadnu osobu nevpustí dnu. Všetci rehoľníci budú sústredení a strážení v jednej miestnosti. Bude vykonaná dôkladná domová prehliadka všetkých priestorov a výsluch predstavených a reakčných rehoľníkov, ktorí podpíšu protokol a budú odvezení na internačné miesta,“ znejú inštrukcie, ktoré pre túto akciu vydal Štátny úrad pre cirkevné veci.

Životy bezmála dva a pol tisíca kňazov, rehoľníkov, novicov či rehoľných študentov teológie od tej chvíle naberú úplne iný smer. Aký, to ešte netušia. A už vôbec netušia, že o tom nebudú rozhodovať oni sami.

Najnebezpečnejší nepriateľ

Mocenský zásah proti rádom v apríli 1950 nebol náhlou ani náhodnou akciou. Komunisti sa naň dlhodobo a systematicky pripravovali, dokonca ešte skôr, ako sa chopili moci v štáte, keď nechávali sledovať významnejších a najaktívnejších predstaviteľov reholí.

„Krátko po februárovom prevrate ich zatkli a odsúdili na vysoké tresty,“ pripomína vo svojej štúdii Likvidácia mužských rádov český historik Vojtěch Vlček.

Zázrak v réžii ŠtB: Naklonenie kríža komunisti využili na propagandu, farára ubili na smrť Nové dejiny

Zázrak v réžii ŠtB: Naklonenie kríža komunisti využili na propagandu, farára ubili na smrť

​Práve v rádoch videli predstavitelia KSČ svojho najnebezpečnejšieho nepriateľa. Život v komunite, riadenie sa rehoľnými pravidlami a sľubmi, to všetko mimo kontroly štátu, a tiež istá autonómia v rámci cirkvi im umožňovali nielen vyššiu mieru organizovanosti než diecéznym kňazom, ale mohli im dodať aj viac odvahy v odpore proti režimu. Nová štátna moc sa tak rozhodla, že účinnejšia než eliminácia vplyvu kláštorov bude ich likvidácia.

Takéto požiadavky zazneli napríklad na schôdzi akčných výborov Národného frontu v apríli 1949 a následne sa nimi začalo zaoberať aj najužšie vedenie komunistickej strany, v rámci ktorého vznikla komisia, takzvaná cirkevná šestka. Už v tom čase padlo

Nedozvedeli ste sa všetko?

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Basic

3 odomknuté články týždenne
Web a videá bez reklamy

Mesačne 5,90 € Detail

Digital

Kompletný digitálny obsah
+ Hnonline.sk bez obmedzení
+ Obsah časopisov Stratégie, Téma, Čarovné Slovensko
+ Web a videá bez reklamy

mesačne 8,90 € Detail

Digital Premium

Kompletný digitálny obsah
+ Hnonline.sk bez obmedzení
+ Obsah časopisov Stratégie, Téma, Čarovné Slovensko
+ Web a videá bez reklamy
+ Vzory zmlúv
+ Hospodárske noviny do schránky

Štvrťročne 69,75 € Detail Ďalšie balíky

Už máte predplatné? Prihláste sa

HNkonto

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Súvisiace články

Československo, cirkev, história, komunistický režim, štátna bezpečnosť Zobraziť diskusiu Zdieľať článok Viac sa dočítate tu.