Kočiš červeného súmraku: Černenko vládol Sovietskemu zväzu krátko, od začiatku bol terčom vtipov mzw 17.03.2020, 10:10 5 751 Tlač Diskusia

Jeho najvýraznejší rys? To, že bol úplne nevýrazný. Vtipkári sa do neho triafali hneď, ako prevzal opraty ZSSR. Starý a chorý Konstantin Ustinovič Černenko bol však jeho lídrom len 13 mesiacov. Skonal pred 35 rokmi a s ním definitívne zomrela aj éra tuhých sovietskych poriadkov.

Zdroj: Profimedia

V učebniciach histórie stojí, že Černenko bol od februára 1984 až do svojej smrti 10. marca 1985 najvyšším predstaviteľom Sovietskeho zväzu, jednak ako generálny tajomník Komunistickej strany ZSSR a aj ako predseda prezídia Najvyššieho sovietu, čo bolo de facto niečo ako premiér a prezident v jednej osobe.

Už od momentu svojho zvolenia bol však sedemdesiatštyriročný dýchavičný astmatik vnímaný skôr ako žijúca karikatúra toho, ako niekdajšej Stalinovej veľmoci doslova dochádza dych. Aureola obávaného najmocnejšieho muža východného bloku bola preč.

Na adresu nemohúceho starca sa okamžite začali šíriť vtipy – kruté, ale vo svojej podstate vypovedajúce o tom, že niekdajšiu boľševickú veľmoc ľudia prestávajú brať vážne.

Černenko a kalkulačka

„Funkcie generálneho tajomníka sa súdruh Černenko ujal bez toho, aby predtým nadobudol vedomie,“ parafrázoval jeden z vtipov správu tlačovej agentúry TASS. V narážke na to, že niekoľko mesiacov predtým, v auguste 1983, už beztak vážne chorý Černenko prekonal ťažkú otravu, keď zjedol rybu v letnom sídle šéfa KGB Vitalija Fedorčuka (neskôr sa špekulovalo, že išlo o pokus o jeho odstránenie).

​Zvyšok života strávil prevažne na nemocničnom lôžku a keď už sa objavil na verejnosti, vždy ho podopierali členovia ochranky.

Ďalší žart o lídrovi, závislom od fyzickej pomoci ostatných, hovoril, že „k moci neprišiel, ale bol k nej prišuchtaný“. A v narážke na smrť jeho predchodcu Jurija Andropova a na Černenkovu pokročilú paralyzujúcu astmu sa hovorilo, že „umelú obličku nahradil pri moci kyslíkový prístroj“.

Černenkova zlá mentálna kondícia a jeho povestný nedostatok rozhľadu a inteligencie zase inšpirovali vtip, ktorý sa pýtal, aký je rozdiel medzi kalkulačkou a novým sovietskym lídrom. „Černenko má viac funkcií, ale zase nemá pamäť.“

Brežnevova bábka

Černenko bol dlhé roky jedným z najbližších priateľov a spolupracovníkov tvrdého sovietskeho vodcu Leonida Iľjiča Brežneva. Nevzdelaný nádenník zo sibírskej dediny Bolšaja Tes (Černenko sa tam narodil 24. septembra 1911) bol komunistom od

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Basic

3 odomknuté články týždenne

Web a videá bez reklamy

Mesačne 5,90 € Detail

Digital

Kompletný digitálny obsah

+ Hnonline.sk bez obmedzení

+ Obsah časopisov Stratégie, Téma, Čarovné Slovensko

+ Web a videá bez reklamy

mesačne 8,90 € Detail

Digital Premium

Kompletný digitálny obsah

+ Hnonline.sk bez obmedzení

+ Obsah časopisov Stratégie, Téma, Čarovné Slovensko

+ Web a videá bez reklamy

+ Vzory zmlúv

+ Hospodárske noviny do schránky

Štvrťročne 69,75 € Detail Ďalšie balíky

Už máte predplatné? Prihláste sa

HNkonto

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Súvisiace články

história, Sovietsky zväz, Téma, Konstantin Černenko Zobraziť diskusiu Zdieľať článok Viac sa dočítate tu.