Musela vyzerať dobre v každých podmienkach. Československo na svoju vlajku čakalo rok a pol Alžbeta Pňačeková 30.03.2020, 10:15 1 517 Tlač Diskusia

Patrí k najviditeľnejším štátnym symbolom. A je to už úctyhodná starenka, pretože 30. marca oslávi storočnicu. Prečo ju parlament schválil až po takmer dvoch rokoch a ako vlastne vznikla? A prečo dodnes veje v Česku? Predstavíme vám aj návrhy, ktoré neprešli.

Zdroj: Archív TASR; Koláž HN History

Dejiny vlajok sú dlhé niekoľko tisícročí, no vystopovať, kedy presne vznikla tá prvá, je nemožné. V tom modernejšom zmysle slova uzreli svetlo sveta v novoveku, keď sa začínajú formovať veľké národné štáty. No hojne sa využívali ešte oveľa skôr, v 12. storočí, keď slúžili najmä rytierom a celkovo vojakom identifikovať sa.

Nás však bude dnes zaujímať iba tá, pod ktorou sme zažili spoločný štát Čechov a Slovákov. Pretože jej história je viac ako zaujímavá. Keď sa koncom októbra 1918 české a slovenské politické špičky rozhodli, že to po skončení 1. svetovej vojny budú ťahať naše dva národy spolu, čakalo na nich riadne množstvo roboty. Nový štát totiž musel všetko budovať prakticky od piky – úrady, inštitúcie, školstvo, priemysel a tak ďalej.

Niežeby na štátne symboly nebol čas (teda objektívne aj nebol), mladá republika však v prvých mesiacoch musela bojovať o svoju existenciu. Definitívnu podobu niektorých hraníc určila až Parížska mierová konferencia a jednotlivé dohody, pričom napríklad na juhu dnešného Slovenska sa ešte v roku 1919 bojovalo.

Vláda a parlament tak hasili, čo sa dalo. Medzitým sa však pripravovala aj podoba štátnej vlajky.

Modrá, biela, červená

Hneď od začiatku bola jasná trikolóra, v ktorej by sa mala niesť. Česi historicky používali vlajku, ktorú tvorili biely a červený vodorovný pás, no táto vlajka sa až príliš podobala na poľskú. Slováci, najmä zahraniční, zas používali veľké množstvo rôzne modifikovaných vlajok, medzi nimi aj takzvanú Štefánikovu, ktorú tvoril červeno-biely pás zakončený klinom na modrom podklade.

​Bolo jasné, že odkaz na Slovensko bude treba nejakým spôsobom zakomponovať do celoštátnej vlajky, keďže práve tieto dva národy (no v skutočnosti iba dohromady) mali v novom štáte tvoriť väčšinu.

Takto to odôvodnilo Národné zhromaždenie česko-slovenské na svojom zasadnutí v roku 1920: „Státní vlajka má obsahovati ony barvy, které jsou oficielně uznány za barvy státní, tudíž barvy ony, které přicházejí v (malém) znaku státním. Poněvadž pak naše

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Basic

3 odomknuté články týždenne

Web a videá bez reklamy

Mesačne 5,90 € Detail ZĽAVA
-89%

Digital

Kompletný digitálny obsah

+ Hnonline.sk bez obmedzení

+ Obsah časopisov Stratégie, Téma, Čarovné Slovensko

+ Web a videá bez reklamy

mesačne 1 € Detail

Digital Premium

Kompletný digitálny obsah

+ Hnonline.sk bez obmedzení

+ Obsah časopisov Stratégie, Téma, Čarovné Slovensko

+ Web a videá bez reklamy

+ Vzory zmlúv

+ Hospodárske noviny do schránky

Štvrťročne 69,75 € Detail Ďalšie balíky

Už máte predplatné? Prihláste sa

HNkonto

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Súvisiace články

Československo, história, štátna vlajka, rok 1920 Zobraziť diskusiu Zdieľať článok Viac sa dočítate tu.