Najprv v tieni prezidentov, neskôr aj komunistických lídrov: Akí boli československí premiéri Alžbeta Pňačeková 25.02.2020, 10:10 937 Tlač Diskusia

Už o niekoľko dní si v parlamentných voľbách budeme voliť nielen nových poslancov, ale možno aj nového premiéra. Hoci je u nás fakticky najmocnejším mužom republiky, nebolo to vždy tak. Ako sa menilo vnímanie aj kompetencie predsedov vlády od vzniku samostatného Československa až po dnešok?

Zdroj: Wikimedia Commons; Archív TASR

„Človek nemá mať viac než jednu vášeň. Jeden pije, druhý letí na ženské, tretí hrá karty. Ja som prepadol politike.“

Tieto vety vyslovil jeden z najznámejších československých politikov Edvard Beneš, ktorý prešiel celou škálou politických funkcií až k dvom najvyšším – predsedovi vlády a prezidentovi. A hoci pri jeho hodnotení sa politológovia ani historici nevedia celkom zhodnúť, poskytnú nám jeho slová dobrý odrazový mostík pre malé obzretie za tým, ako sa vyvíjala demokracia a štátnosť u nás.

Už len ich počet – v čele vlád Československa v rokoch 1918 až 1939 a 1945 až 1989 sa ich vystriedalo dvadsať – naznačuje, že nebolo také jednoduché nájsť stabilitu. Samozrejme, okrem formovania nového štátu do tohto procesu zasiahli aj významné dejinné udalosti, o ktorých bude takisto reč. Isté však je, že ak by sme tri vety zo začiatku tohto článku vložili do úst mnohým z týchto mužov, krok vedľa by sme určite neurobili.

Možno nám malé zrekapitulovanie vývoja „premiérovania“ u nás pomôže pochopiť, ako sme sa dostali tam, kde sme. A snáď niektorým aj odpovie na otázku, koho by sme na čele vlády, ktorá vyjde z najbližších volieb, chceli vidieť.

Dlhá cesta k republike

Kým sa pustíme do skúmania jednotlivých mien na stoličke premiéra, musíme sa vrátiť na začiatok 20. storočia, do obdobia prvej svetovej vojny, keď začínalo byť jasné, že po jej skončení nezostane z niekdajšej rakúsko-uhorskej monarchie kameň na kameni. I keď na jej začiatku to vôbec také samozrejmé nebolo.

​Ako v rozhovore pre HN magazín poznamenal historik Roman Holec, nikto nepredpokladal, že vojna bude taká dlhá a drastická.

„Keď Masaryk prišiel s myšlienkou nezávislých Čiech, bralo sa to len ako jeden z mnohých projektov, ktorý sa odložil ad acta. To len postupne, ako sa vojna zažierala do Európy, sa nádej na rozpad monarchie akoby zvyšovala.“

Upozorňuje, že ešte koncom roka 1916 sa česká delegácia zúčastnila na korunovácii nového panovníka, keď Karol I. nahradil na tróne staručkého Františka Jozefa (ten zomrel 21. novembra). Tým podľa neho vyjadrila súhlas aj s rakúsko-uhorským dualizmom, čo bola kľúčová požiadavka, aby sa česko-slovenská otázka nemohla riešiť.

V prvých československých voľbách boli strašiakom boľševici, maďaróni, ale aj špiritus Nové dejiny

V prvých československých voľbách boli strašiakom boľševici, maďaróni, ale aj špiritus

​„Takže celé sa to začalo až 30. mája 1917, keď si česká politická elita v štátoprávnom vyhlásení pri otvorení ríšskeho snemu veľmi zaobalene žiadala spojenie s bratmi v Uhorsku, teda so Slovákmi, a akoby rezignovala na české historické právo, čo bol obrovský krok,

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Basic

3 odomknuté články týždenne

Web a videá bez reklamy

Mesačne 5,90 € Detail zľava
90%

Digital

Kompletný digitálny obsah

+ Hnonline.sk bez obmedzení

+ Obsah časopisov Stratégie, Téma, Čarovné Slovensko

+ Web a videá bez reklamy

mesačne 0,90 € Detail

Digital Premium

Kompletný digitálny obsah

+ Hnonline.sk bez obmedzení

+ Obsah časopisov Stratégie, Téma, Čarovné Slovensko

+ Web a videá bez reklamy

+ Vzory zmlúv

+ Hospodárske noviny do schránky

Štvrťročne 69,75 € Detail Ďalšie balíky

Už máte predplatné? Prihláste sa

HNkonto

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Súvisiace články

Československo, história, voľby Zobraziť diskusiu Zdieľať článok Viac sa dočítate tu.