Najväčšia krádež umeleckých diel: Obrazy v hodnote stoviek miliónov akoby sa prepadli pod zem ČTK 18.03.2020, 09:15 1 337 Tlač Diskusia

Pri najväčšej krádeži obrazov v histórii prišlo pred 30 rokmi múzeum v americkom Bostone o 13 vzácnych diel.

Zdroj: gardnermuseum.org

Najväčšia krádež obrazov v histórii zostáva aj po 30 rokoch stále neobjasnená. Nepodarilo sa chytiť páchateľov a nájdené neboli ani ukradnuté plátna. K úspechu neviedlo nasadenie desiatok detektívov, ani vypísaná odmena, zvýšená až na desať miliónov dolárov.

V bostonskom Múzeu Isabelly Gardnerovej, odkiaľ 18. marca 1990 zmizlo 11 vzácnych obrazov (od Rembrandta van Rijna, Jana Vermeera či Édouarda Maneta), soška orla z hrotu žrde na francúzskej vlajke a jedna váza v cene asi 300 až 500 miliónov dolárov, visia odvtedy prázdne rámy.

Americká zberateľka umenia a filantropka Isabella Gardnerová (1840–1924) začala zbierať umelecké predmety koncom 19. storočia a múzeum v Bostone otvorila v roku 1903. Múzeum má menšiu, ale významnú zbierku obrazov, sôch, kresieb, diel z keramiky, šperkov či vzácnych tlačí.

Umelecké diela zmizli z múzea v raňajších hodinách v nedeľu 18. marca 1990. Dvaja neznámi muži, prezlečení do policajných uniforiem, prišli do múzea s tým, že idú vyšetrovať nahlásený incident. Spútali dvoch nočných strážnikov múzea a deaktivovali bezpečnostný systém. Podľa detektívov sa v múzeu vyznali – vedeli napríklad o tajných dverách za jedným z obrazov.

Najväčšia krádež umeleckých diel Zobraziť galériu Diela ukradnuté 18. marca 1990 z Múzea Isabelly Gardnerovej v Bostone Diela ukradnuté 18. marca 1990 z Múzea Isabelly Gardnerovej v Bostone Diela ukradnuté 18. marca 1990 z Múzea Isabelly Gardnerovej v Bostone 13 fotografií

​Za 81 minút si zlodeji odniesli obraz Koncert od holandského barokového majstra Jana Vermeera, tri majstrovské diela Rembrandta van Rijna (Kristus v búrke na Galilejskom mori, Autoportrét a Dáma a pán v čiernom), päť menších kresieb od Edgara Degasa, obraz Krajina s obeliskom od Govaerta Flincka, plátno U Tortoniho od Édouarda Maneta a tiež čínsku bronzovú vázu Ku z rokov 1200–1100 pred naším letopočtom.

Ukradnuté vzácne obrazy dodnes v múzeu pripomínajú prázdne rámy. Zdroj: gardnermuseum.org

​Najcennejšími z odcudzených diel sú podľa odborníkov Vermeerov Koncert a Rembradtov Kristus v búrke na Galilejskom mori. V prvom prípade ide o jeden z iba 34 známych obrazov maliara, v druhom prípade o jedinú autorovu krajinomaľbu. Oba obrazy sú oceňované na viac než 100 miliónov dolárov.

Zlodeji ale ignorovali ďalšie významné diela v múzeu: napríklad niektoré významnejšie plátna od Degasa, či veľký Autoportrét od Rembrandta z roku 1629.

Ihneď spustené vyšetrovanie bolo však doteraz neúspešné. Istý čas sa špekulovalo aj o politických motívoch činu, ozvalo sa tiež niekoľko anonymov. Ukradnuté diela sú ale vďaka svojej sláve v podstate nepredajné.

Policajné identikity páchateľov najväčšej krádeže umeleckých diel v histórii. Zdroj: Wikimedia Commons

​V marci 2013 informovala FBI, že možno pozná identitu zlodejov. Diela boli vraj odcudzené bandou kriminálnych živlov a prevezené niekam k Filadelfii, kde boli údajne na začiatku 21. storočia niektoré z nich predané. Špekulovalo sa o bostonskej mafii či o gangoch z rôznych štvrtí. K informáciám o ukradnutých dielach neviedlo ani to, že polícia ponúkla za informácie peniaze, skrátenie väzenského trestu, či dokonca úplné oslobodenie.

Súvisiace články

história, krádež, umenie Zobraziť diskusiu Zdieľať článok Viac sa dočítate tu.