Škótsko, zima 1970, lezecký výlet.  Yvon Chouinard si tam kúpil na lezenie rugbyové tričko.  Ako ho to napadlo? Bohvie, ale poslúžilo dobre. Pretože má taký golier, vďaka ktorému sa šlinga nezarezáva do krku. A čo s tým má Patagonia? Nuž, dané tričko sa stalo nakoniec artiklom, po ktorom sa zháňali všetci horolezci. A tam niekde vznikol nápad predávať oblečenie.

Ako to bolo ?

V tých časoch sa horolezci spoliehali na vrstvy bavlny, vlny a páperia. No týpci z budúcej Patagonie hľadali oblečenie, ktoré by lepšie vyhovovalo namáhavej aktivite a nehltalo toľko potu ako bavlna. Nakoniec zohnali syntetickú tkaninu, ušili a otestovali pár kúskov v horách. Boli prekvapení, ako dobre hrejú aj napriek vlhkosti, ktorú zároveň dlho nezadržia.

A bolo to tu.

Vznikla Patagonia a začala vyrábať oblečenie, ktoré dnes nazývame funkčné.

Patagonia oblečenie bolo v mnohom priekopnícke. V osemdesiatych rokoch vyvinuli termoprádlo z polypropylénových vláken, ktoré bolo ľahké, hrialo, no neabsorbovalo pot. Patagonia ho zobrala ako základ a spropagovala koncept vrstvenia, v ktorom má každá vrstva svoju funkciu. Už sme si na to tak zvykli, že primrznuté prepotené bavlnené spodky si nevieme ani predstaviť. Dík, Patagonia, outdoor v zime už nebude utrpením. A ani v teple abo v daždi, bo Patagonia má oblečenie do každého počasia.

patagonia oblečenie

Staré dobré rugbyové tričko (modré so žlto-červeným pásom)

A čo dnes? 

Dnes je Patagonia oblečenie už ikonou. Nie je to nejaká značka pre outdoor geekov. Teda je, ale im je to dosť jedno. Obľúbili si ho dokonca aj ľudia, pre ktorých chodiť von znamená nanajvýš sa promenádovať po meste. Hey, v Júesej je gorpcore trendy. Ale aj to im je v P. dosť jedno. Stále nedajú dopustiť na funkčnosť a tá ide ruka v ruke s neutíchajúcou environmentálnou a sociálnou agendou. Keď máš na sebe Patagonia oblečenie, nielenže si tzv. dobre oblečený turista (lezec, lyžiar, whatever). Dávaš najavo aj svoj postoj.

Outdoor je sloboda a Patagonia je outdoor.

A sloboda je zodpovednosť, vravel už Sartre a v Patagonii to vedia.

A vo wilderoben máme.