Prekliatie najmladšej sestry: Život po boku zvráteného brata ju inšpiroval na napísanie slávneho diela Peter Novotný 02.03.2020, 11:05 3 065 Tlač Diskusia

Jej detstvo bolo pochmúrne, jej dospievanie bolo pochmúrne a také isté sú aj jej texty, ktoré však pre dobové predsudky vydávala pod mužským pseudonymom Acton Bell. Anna Brontëová – najmladšia zo slávneho anglického literárneho tria sestier Brontëových – sa narodila pred 200 rokmi.

Zdroj: Wikimedia Commons

Tá scéna vyzerá, akoby patrila do románu Tajomná pani Grahamová. No v lete 1845 sa skutočne odohrala.

Protestantský reverend Edmund Robinson stojí vo dverách svojho sídla Thorp Green neďaleko Londýna, v tvári má hnev, rukou ukazuje von a syčí: „To ty si priviedla do lona našej rodiny tú zmiju!“ A mladučká Anna Brontëová, doteraz dobre hodnotená guvernantka jeho maloletých detí, musí po piatich rokoch služby z domu odísť.

Čo urobila? Pred dvomi rokmi odporučila reverendovi Robinsonovi svojho brata Branwella ako učiteľa pre ich dvanásťročného syna. Alkoholik a feťák však vydržal sekať latinu len pár mesiacov. Čoskoro si začal s reverendovou manželkou Lydiou, o sedemnásť rokov staršou ako on, a svojim priateľom o tom navyše písal v listoch.

„Moja milenka je na mňa fakt veľmi láskavá,“ chválil sa, „mám schovaný pramienok jej vlasov, ktorý v noci ležal na jej prsiach.“ Je prekvapujúce, že to milenecký pár dokázal tajiť dva a pol roka. Potom však dvadsaťosemročný Branwell letel z domu a jeho o tri roky mladšia sestra tiež.

Inšpiratívny alkoholik

Prípad mal dvojaké vyústenie. Zatiaľ čo brat prepadol alkoholu a drogám ešte viac a v priebehu troch rokov sa upil k smrti (zomrel v septembri 1848 ako tridsaťjedenročný, podľa rodinnej povesti bol v delíriu a do poslednej chvíle zostal opretý o rímsu kozuba, aby dokázal, že sa dá zomrieť aj postojačky), Anna Brontëová sa o to viac venovala písaniu.

Život po boku zvráteného brata ju inšpiroval na napísanie jej najslávnejšieho diela, ktoré bolo dokonca dvakrát úspešne sfilmované (v roku 1968 s Janet Munroovou v hlavnej úlohe, v roku 1996 potom znovu s Tarou Fitzgeraldovou).

Tajomná pani Grahamová hovorí o mladej matke malého chlapca, o ktorej sa všetci domnievajú, že je vdova. Nakoniec sa však ukáže, že je vydatá za alkoholika Arthura Huntingtona, ktorý jej ničil život, a preto pred ním utiekla. Keď sa však dozvie, že alkohol premenil

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Basic

3 odomknuté články týždenne

Web a videá bez reklamy

Mesačne 5,90 € Detail zľava
90%

Digital

Kompletný digitálny obsah

+ Hnonline.sk bez obmedzení

+ Obsah časopisov Stratégie, Téma, Čarovné Slovensko

+ Web a videá bez reklamy

mesačne 0,90 € Detail

Digital Premium

Kompletný digitálny obsah

+ Hnonline.sk bez obmedzení

+ Obsah časopisov Stratégie, Téma, Čarovné Slovensko

+ Web a videá bez reklamy

+ Vzory zmlúv

+ Hospodárske noviny do schránky

Štvrťročne 69,75 € Detail Ďalšie balíky

Už máte predplatné? Prihláste sa

HNkonto

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

história, literatúra, Téma, Anna Brontëová Zobraziť diskusiu Zdieľať článok Viac sa dočítate tu.