Prezidentom nemohol byť starec, generál chcel robiť vrátnika a župan popravovať ast 27.02.2020, 15:10 1 760 Tlač Diskusia

Maďari pred sto rokmi hľadali kata, v sovietskom Rusku sa rukovalo do roboty a na viacerých miestach Európy sa rozpútal boj proti novinkám, ktoré kazili mravy.

Zdroj: Gallica/Bibliothèque nationale de France

„Vládnutie v demokracii by bolo oveľa ľahšie, keby človek nemusel vždy najprv zvíťaziť vo voľbách,“ vyhlásil vraj raz Georges Clemenceau. Muž, ktorý ako francúzsky premiér počas prvej svetovej vojny i po nej získal renomé rozhodného politika a vo verejnosti bol veľmi obľúbený, sa vo februári 1920 chcel stať hlavou štátu.

Vo voľbách však neuspel a jedným z dôvodov bol podľa vtedajšej slovenskej tlače jeho vysoký vek. Clemenceau mal v tom čase 78 rokov.

„Že nebol zvolený za presidenta, hoci to očakával celý svet, tomu je príčina tá, že Francúzi sa báli zápletiek, keby starec Clemenceau počas presidenstva zomrel. Ústava francúzska totiž nehovorí jasne o nástupcoch presidenta republiky v prípade, jestli president zomre. Preto si vyvolili za presidenta Paula Deschanela. Je starý 64 rokov,“ komentoval výsledok francúzskych prezidentských volieb denník Slovák.

Politika síce dominovala v slovenských novinách pred sto rokmi tak pri správach z domova, ako i zo zahraničia, okrem nej sa však tu a tam slovenskí čitatelia dozvedeli o dianí vo svete aj čosi iné.

Pohoršovala móda aj kiná

Napríklad o poklese mravnosti, proti ktorej začali bojovať Briti. „V Londýne konalo sa ustavujúce shromáždenie spolku pre pestovanie pohlavnej čistoty medzi mužami. Má nielen za cieľ podvihnúť mravnosť, ale i to, aby budúce pokolenie netrpelo telesne a duševne za pokles mravnosti počas vojny,“ informoval Slovenský denník.

Georges Clemenceau si ako francúzsky premiér získal najmä počas prvej svetovej vojny a po nej nasledujúcich mierových rokovaní renomé rozhodného politika a v krajine bol mimoriadne populárny. Prezidentom sa však nestal. Zdroj: Gallica/Bibliothèque nationale de France

​V krajine galského kohúta pre zmenu vytiahla cirkev do boja proti novotám. „Biskupi Francúzska vystúpili proti modernym tancom a istým druhom šatenia sa. V jednom farskom kostole Paríža farár nezačal prvej sobášne obrady, kým mladucha nemala dostatočne zaodiate svoje telo,“ napísal Slovák, ktorý kvitoval aj ďalšiu iniciatívu.

„Mládež mesta Viedne vydržiavala veľavýznamné shromaždenie. Žiaci kresťanských stredných škôl v prítomnosti rodičov, profesorov a iných predných osôb demonštratívne sa ozvali proti mravy kaziacej,

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Basic

3 odomknuté články týždenne

Web a videá bez reklamy

Mesačne 5,90 € Detail zľava
90%

Digital

Kompletný digitálny obsah

+ Hnonline.sk bez obmedzení

+ Obsah časopisov Stratégie, Téma, Čarovné Slovensko

+ Web a videá bez reklamy

mesačne 0,90 € Detail

Digital Premium

Kompletný digitálny obsah

+ Hnonline.sk bez obmedzení

+ Obsah časopisov Stratégie, Téma, Čarovné Slovensko

+ Web a videá bez reklamy

+ Vzory zmlúv

+ Hospodárske noviny do schránky

Štvrťročne 69,75 € Detail Ďalšie balíky

Už máte predplatné? Prihláste sa

HNkonto

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

história, rok 1920 Zobraziť diskusiu Zdieľať článok Viac sa dočítate tu.