Príliš pokrokový na svoju dobu. Giordano Bruno svoje názory neodvolal ani tvárou v tvár smrti Andrej Šimončič 17.02.2020, 10:31 1 906 Tlač Diskusia

Patril k najväčším renesančným mysliteľom a odvážnymi tvrdeniami prekonával aj najpokrokovejších učencov svojej doby. I keď jeho astronomické teórie vtedajšie cirkevné autority dráždili, hlavný dôvod, prečo život Giordana Bruna ukončili pred 420 rokmi plamene, bol iný.

Zdroj: Wikimedia Commons

Viac než osem rokov už je väzňom. Najprv v Benátkach, posledných sedem rokov tu, v Ríme. Má za sebou nespočetné množstvo výsluchov pred inkvizičným tribunálom, nekonečné dni bez kúska jedla a kvapky vody, v mučivých podmienkach žalára. Vie, čo ho asi čaká. Ukrutná smrť, zrejme v plameňoch. Ale možno sa tomu ešte dá vyhnúť. Keby sa priznal, odvolal, oľutoval…

Nie. Francesco Pucci, ktorý podobne ako on strávil za týmito múrmi niekoľko rokov, sa pred sudcami kajal a ako skončil? Sťali ho a jeho telo verejne spálili. Ak už z tohto sveta predčasne a v bolestiach odísť, tak aspoň čestne, bez toho, aby človek poprel to, čomu verí.

Možno takto, ale možno úplne inak rozmýšľal Giordano Bruno na začiatku roku 1600 v kobke žalára. Keď mu však v ôsmy deň druhého mesiaca onoho jubilejného roka oznamovali rozhodnutie súdu, bol už so svojím údelom zmierený.

„Vynášate nado mnou rozsudok s väčším strachom, než s akým ho ja prijímam,“ vyhlásil po tom, ako si kľačiac vypočul, že je nekajúcny a neústupný kacír a ako taký musí byť vylúčený z cirkvi a odovzdaný svetskému súdu.

V tej chvíli mal pred sebou necelých deväť dní života. Aký bol a prečo vyústil do takéhoto konca?

Najprv kňaz, potom štvanec

Píše sa rok 1566. Filippo Bruno má za sebou prvý rok života v dominikánskom kláštore v Neapole a jeho predstaveným je čoraz jasnejšie, že s týmto mladíkom, ktorý práve prijal rehoľné meno Giordano, to budú mať ťažké. Netají sa svojimi odvážnymi názormi, trúfa si dokonca kritizovať mariánsky kult, nehovoriac o tom, že zo stien svojej cely zvesil obrazy svätých. Čeliť v osemnástich podozreniu z herézy, to veru nie je dobrá vizitka pre budúceho kňaza.

Obvineniu síce uniká, ktovie, či by však vtedajšie autority prižmúrili oči, keby vedeli, k čomu sa raz prizná. „Už v tom čase som začal pochybovať o trojjedinosti Boha,“ vyhlási o tri desaťročia neskôr pred inkvizíciou.

Vysvätenia sa napokon dočká, v roku 1576 však rehoľné dominikánske rúcho vyzlieka. Dôvod? Ďalšie obvinenia z kacírstva, po ktorých mu už reálne hrozí proces. Opúšťa nielen kláštor, ale aj

Nenechajte sa obmedzovať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Basic

3 odomknuté články týždenne

Web a videá bez reklamy

Mesačne 5,90 € Detail

Digital

Kompletný digitálny obsah

+ Hnonline.sk bez obmedzení

+ Obsah časopisov Stratégie, Téma, Čarovné Slovensko

+ Web a videá bez reklamy

mesačne 8,90 € Detail

Digital Premium

Kompletný digitálny obsah

+ Hnonline.sk bez obmedzení

+ Obsah časopisov Stratégie, Téma, Čarovné Slovensko

+ Web a videá bez reklamy

+ Vzory zmlúv

+ Hospodárske noviny do schránky

Štvrťročne 69,75 € Detail Ďalšie balíky

Už máte predplatné? Prihláste sa

HNkonto

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Súvisiace články

história, inkvizícia, Giordano Bruno Zobraziť diskusiu Zdieľať článok Viac sa dočítate tu.