Španielska chrípka ešte zabíjala, keď prišiel týfus. Za nerešpektovanie nariadení hrozilo aj väzenie ast 19.03.2020, 17:15 2 661 Tlač Diskusia

Na začiatku roka 1920 striedala jednu nákazu druhá a za jej šírením mala byť aj politika.

Zdroj: Wikimedia Commons

Zúrila takmer tri roky a za obeť jej padlo päťkrát viac ľudí, než zahynulo na frontoch prvej svetovej vojny. Chrípkou, prezývanou španielska, sa podľa odhadov od začiatku roku 1918 na celom svete postupne nakazilo až 500 miliónov ľudí, čo bola v tom čase takmer tretina populácie,

„Španielka“ alebo „španielska nátcha“, ako ju v tom čase označovali noviny u nás, obišla svet v niekoľkých vlnách a drastický dosah mala všade, kde sa vyskytla. Napokon jej podľahlo viac než 50 miliónov ľudí.

V prvých mesiacoch roku 1920 nebolo nebezpečenstvo ešte zďaleka zažehnané a o výskyte ochorenia, i keď už nie tak často ako predtým, stále informovali aj noviny na Slovensku.

V nemocniciach nieto miesta

„Španielska nátcha zjavila sa i na ďalekom Východe v Japonsku a v obrovskej miere sa rozširuje. Len v samom Tokiu onemocnelo 200.000 osôb, z ktorých denne 1 700 zomiera. Japonská vláda nariadila, aby obyvateIstvo nosilo masky proti otravným plynom na ochranu proti nákaze,“ písal na konci januára 1920 Slovenský denník.

Pandémia si však v tom čase ešte stále vyberala svoje obete aj v Európe. „Z Pešti oznamujú: Na zasadnutí výboru pre nákazlivé nemoce oznámil mestský hlavný lekár, že španielska nátcha sa stále šíri a že od 15. do 31. januára onemocnelo na ňu 4 237 a zomrelo 227

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Basic

3 odomknuté články týždenne

Web a videá bez reklamy

Mesačne 5,90 € Detail ZĽAVA
-89%

Digital

Kompletný digitálny obsah

+ Hnonline.sk bez obmedzení

+ Obsah časopisov Stratégie, Téma, Čarovné Slovensko

+ Web a videá bez reklamy

mesačne 1 € Detail

Digital Premium

Kompletný digitálny obsah

+ Hnonline.sk bez obmedzení

+ Obsah časopisov Stratégie, Téma, Čarovné Slovensko

+ Web a videá bez reklamy

+ Vzory zmlúv

+ Hospodárske noviny do schránky

Štvrťročne 69,75 € Detail Ďalšie balíky

Už máte predplatné? Prihláste sa

HNkonto

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

epidémia, história, rok 1920, Slovensko Zobraziť diskusiu Zdieľať článok Viac sa dočítate tu.