Špinavý stredovek je iba mýtus, vtedajší ľudia venovali hygiene veľkú pozornosť Daniela Dvořáková 08.02.2020, 08:05 4 241 Tlač Diskusia

„To je stredovek!“ pomyslia si mnohí z nás, keď sa stretnú s niečím obzvlášť zaostalým a nekultúrnym. Spomínam si, ako jedna zo známych slovenských herečiek v akomsi rozhovore uviedla, že sedela v autobuse a pri pohľade na slečnu, ktorá stála nad ňou, zbadala „stredovek“, nedepilované podpazušie mladej dámy. Možno by pobúrená herečka bola šokovaná: stredoveké dámy používali depilačné prostriedky a ideál krásy bol veľmi podobný tomu dnešnému: hladké, čisté a voňavé, štíhle a pestované telo.

Zdroj: Wikimedia Commons

Naše nelichotivé predstavy o hygiene v stredoveku sú dosť skreslené. Teplý kúpeľ v drevenej kadi, prípadne aj s obsluhou krásnych kúpeľníčok, ako to poznáme zo slávnych vyobrazení z Biblie kráľa Václava, bola príjemná rozkoš, ktorú si dopriavali nielen panovníci, ale aj príslušníci iných spoločenských vrstiev.

Aj chudobní sedliaci poznali rozkoš teplého kúpeľa, hoci, pravda, zrejme bez krásnych kúpeľníčok. V prípade panovníkov a aristokratov máme k dispozícii najviac informácií. Údaje o kúpeľoch a kúpeľníkoch sa objavujú v mnohých písomných prameňoch.

Jedným z takýchto prameňov sú účty a účtovné knihy, ktoré sa viedli v mestách aj na kráľovských dvoroch. Vďaka zápisu bratislavských mešťanov napríklad vieme, že v roku 1410 dostal kúpeľník za kúpeľ kráľa Žigmunda počas jeho pobytu v meste 100 denárov. Z účtov vedených na dvore kráľa Ľudovíta II. zasa vieme, že kráľovi pridávali do kúpeľa klinčeky, pretože v zápisoch sa so železnou pravidelnosťou objavuje položka „klinčeky do kúpeľa pána kráľa“.

Návody na kráľovskú hygienu

Jedným z najcennejších písomných prameňov k stredovekej hygiene sú tzv. Regimina sanitatis, návody na správnu životosprávu, ktoré vyhotovovali chýrni lekári tých čias pre prominentných pacientov. Tento odborno-literárny žáner bol veľmi populárny najmä na kráľovských dvoroch.

Mnohé z regimín sa zachovali do dnešného dňa. Napríklad pre kráľa Žigmunda Luxemburského (1368 – 1437) máme k dispozícii hneď dva takéto spisy.

​Autorom prvého bol magister Ján z Bologne, Žigmundov súčasník, kedysi rektor mestskej školy v Kutnej Hore. Bol bakalárom slávnej lekárskej fakulty v Montpellieri a magistrom Bolonskej univerzity. Nachádza sa vo Vatikánskej knižnici a pôvodne bol považovaný za regimen adresovaný uhorskému kráľovi Karolovi Róbertovi. Až česká historička Milada Říhová spis správne identifikovala ako spis pre Žigmunda Luxemburského, určila jeho autora a niektoré časti z neho preložila a publikovala.

Ján z Bologne venuje vo svojom spise veľkú pozornosť všetkým aspektom zdravého životného štýlu vrátane rannej hygieny: „Keď sa ráno sám od seba zobudíte z kvalitného spánku, musíte sa trochu poprechádzať, ponaťahovať si všetky údy, aby sa obnovilo vnútorné teplo z vnútorností až ku končatinám, aby sa telo pripravilo na vypudenie prebytočnej vody z tela. Potom by ste sa mali venovať úprave vlasov, a to tak, že si vlasy zľahka vyrovnáte a pokožku hlavy si príjemne premasírujete, aby sa mohli všetky výpary stúpajúce zo žalúdku k hlave voľne vypariť. Potom sa vymočte, vyprázdnite črevá, vykašlite a vypľujte hlieny a skrátka, zbavte sa všetkých prebytočných vlhkostí… To povzbudí chuť do jedla a posilní a ochráni celé telo pred chorobami a nehodami. V lete sa musíte starostlivo umývať studenou vodou, lebo tým zadržíte odparujúce sa telesné teplo a následkom

Nenechajte sa obmedzovať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Basic

3 odomknuté články týždenne

Web a videá bez reklamy

Mesačne 5,90 € Detail

Digital

Kompletný digitálny obsah

+ Hnonline.sk bez obmedzení

+ Obsah časopisov Stratégie, Téma, Čarovné Slovensko

+ Web a videá bez reklamy

mesačne 8,90 € Detail

Digital Premium

Kompletný digitálny obsah

+ Hnonline.sk bez obmedzení

+ Obsah časopisov Stratégie, Téma, Čarovné Slovensko

+ Web a videá bez reklamy

+ Vzory zmlúv

+ Hospodárske noviny do schránky

Štvrťročne 69,75 € Detail Ďalšie balíky

Už máte predplatné? Prihláste sa

HNkonto

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Súvisiace články

história, hygiena, stredovek, Téma Zobraziť diskusiu Zdieľať článok Viac sa dočítate tu.