Umučený syn Petra Veľkého: Divoká vražda následníka ruského trónu sa stala legendou mzw 27.03.2020, 09:15 7 767 Tlač Diskusia

Keď sa pred 330 rokmi narodil, jeho otec cár Peter I. sa radoval, že má nástupcu. O dvadsaťosem rokov neskôr svojho syna Alexeja umučil a Rusko tak prišlo o následníka trónu. Vďaka tomu onedlho potom, po Petrovej smrti, prevzala vládu nad Ruskom niekdajšia poľská slúžka, ktorú si predtým zobral za ženu a ktorú história pozná ako Katarínu I.

Zdroj: Wikimedia Commons, Profimedia

Cár Peter prišiel v sprievode stráží do Petropavlovskej pevnosti v Petrohrade už o ôsmej ráno. O jedenástej zase všetci odišli. Čo presne počas tých troch hodín ruský despota za múrmi väzenia robil so svojím dvadsaťosemročným synom, zostane navždy tajomstvom.

„O niekoľko dní neskôr informoval svoju vládu, že cárovič prišiel o hlavu,“ píše historik Robert K. Massie vo svojej monografii Peter Veľký: Jeho život a svet.

„Jeden oveľa neskorší zdroj dokonca hovorí o Petrovi I. ako o tom, kto svojmu synovi hlavu sám odťal. Do pevnosti údajne priviedli aj istú ženu z Narvy, že má hlavu prišiť späť k telu, aby cárovič mohol ležať posmrtne vystavený.“

Divoká vražda vlastného syna sa stala čoskoro legendou, „Holanďan De Bie žijúci v Rusku opísal, že Alexeja nechali vykrvácať na smrť, keď mu otvorili žily lancetou. Neskôr sa objavila šuškanda, že Alexeja udusili vankúšom štyria bodygardi,“ vyratúva Massie.

Nech už Alexejov život ukončilo čokoľvek, mučenie sa začalo krutým bičovaním. „Štyridsať rán ťažkým koženým bičom by dokázalo usmrtiť aj urasteného zdravého muža. Alexej nebol urastený a šok a zranenia spôsobené štyridsiatimi ranami cez jeho útly chrbát ho mohli ľahko usmrtiť,“ odhaduje historik.

Zdroj: Téma

Teta Márie Terézie

Čím Alexej rozhneval svojho otca tak, že ho vinil zo vzbury?

Príbeh nešťastného cároviča nie je ani tak politicko-špionážnym trilerom, ako skôr smutnou psychologickou drámou o zlom otcovi a skazenom synovi. Peter sa o svojho syna osobne vôbec nestaral. Takmer sa nevídali. Alexej vyrastal s matkou cárovnou Jevdokijou,

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Basic

3 odomknuté články týždenne

Web a videá bez reklamy

Mesačne 5,90 € Detail ZĽAVA
-89%

Digital

Kompletný digitálny obsah

+ Hnonline.sk bez obmedzení

+ Obsah časopisov Stratégie, Téma, Čarovné Slovensko

+ Web a videá bez reklamy

mesačne 1 € Detail

Digital Premium

Kompletný digitálny obsah

+ Hnonline.sk bez obmedzení

+ Obsah časopisov Stratégie, Téma, Čarovné Slovensko

+ Web a videá bez reklamy

+ Vzory zmlúv

+ Hospodárske noviny do schránky

Štvrťročne 69,75 € Detail Ďalšie balíky

Už máte predplatné? Prihláste sa

HNkonto

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

história, Rusko, Téma, cár Peter Veľký Zobraziť diskusiu Zdieľať článok Viac sa dočítate tu.