V prvých československých voľbách boli strašiakom boľševici, maďaróni, ale aj špiritus ast 18.02.2020, 09:10 593 Tlač Diskusia

Stranícky boj, ktorý na Slovensku pred sto rokmi predchádzal vôbec prvým parlamentným voľbám v novom štáte, bol mimoriadne tvrdý a jeho účastníci si nič nedarovali.

Zdroj: Repro z časopisu Světozor č.20/1920

Je február 1920 a Československo onedlho čakajú prvé parlamentné voľby od vzniku štátu. Ich termín ešte nie je známy, no kampaň napriek tomu už niekoľko týždňov prebieha. Budú to totiž prvé voľby, v ktorých pristúpia k urnám všetci občania bez rozdielu pohlavia a sociálneho pôvodu.

V prípade Slovenska je tak v hre viac než jeden a pol milióna voličských hlasov na jednej strane a deväť politických strán na strane druhej. Každá sa, pravdaže, usiluje získať čo najväčšiu podporu, najostrejší boj však prebieha medzi takzvanými agrárnikmi (Slovenská národná a roľnícka strana), ľudákmi (Slovenská ľudová strana) a sociálnymi demokratmi.

„Politické strany vydržiavajú ľudové i organizačné shromaždenia a porady. Na týchto často opakujú sa poľutovania a odsúdenia hodné výjavy. Vzájomné násilné rozbíjanie shromaždení, boj terorom, surové a nepravdivé napádanie osôb i strán, sľubovanie nesplniteľných politických a hospodárskych výhod atď., mohly byť používané za doby otroctva pod maďarskou hrúzovládou, ale na oslobodenom Slovensku takýto spôsob boja musí prestať,“ písalo sa vo vyhlásení Klubu slovenských poslancov, ktoré v polovici februára 1920 uverejnili viaceré noviny a ku ktorému sa hlásili všetky strany.

Blížiace sa voľby patrili v prvých mesiacoch roka 1920 k hlavným témam, ktorým sa noviny venovali. Zdroj: UKB / Digitálna knižnica

​A realita? Tie isté periodiká, ktoré výzvu priniesli, boli paradoxne arénami tvrdých politických zápasov, nepoznajúcich pravidlá. Prakticky každé totiž za niekoho „kopalo“ a okrem otvorenej podpory tej-ktorej strany rozdávalo jej oponentom údery, alebo sa ich snažilo vykresliť v čo najhoršom svetle.

Sú to boľševici!

„Dostali sme zprávu, akým spôsobom chcú agitátori soc. demokratov získať voličov. Prídu do obce a spisujú, koľko si kto bude priať kusov dobytka, koľko polí, koľko hospodárskych strojov a tiež koľko štátnej

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Basic

3 odomknuté články týždenne

Web a videá bez reklamy

Mesačne 5,90 € Detail Špeciálna
akcia

Digital

Kompletný digitálny obsah

+ Hnonline.sk bez obmedzení

+ Obsah časopisov Stratégie, Téma, Čarovné Slovensko

+ Web a videá bez reklamy

mesačne 0,90 € Detail

Digital Premium

Kompletný digitálny obsah

+ Hnonline.sk bez obmedzení

+ Obsah časopisov Stratégie, Téma, Čarovné Slovensko

+ Web a videá bez reklamy

+ Vzory zmlúv

+ Hospodárske noviny do schránky

Štvrťročne 69,75 € Detail Ďalšie balíky

Už máte predplatné? Prihláste sa

HNkonto

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Súvisiace články

Československo, história, rok 1920, voľby Zobraziť diskusiu Zdieľať článok Viac sa dočítate tu.