Vikinský Kolumbus: Prvý Európan, ktorý dosiahol americký kontinent upadol nadlho do zabudnutia mzw 15.04.2020, 09:10 1 837 Tlač Diskusia

Po stáročia sa tradovalo, že Európan, ktorý ako prvý objavil Ameriku, bol taliansky moreplavec Krištof Kolumbus. Až pomerne nedávno sa podarilo dokázať, že ho o päť storočí predbehol rodák z Islandu Leif Erikson, zvaný Šťastný. Zomrel pred tisíc rokmi, niekedy v roku 1020.

Zdroj: Wikimedia Commons, Koláž – HN History

Slávnemu vikinskému vodcovi Erikovi, prezývanému Červený nielen pre bujný ryšavý porast hlavy aj tváre, ale aj pre jeho prudkú povahu, už tiahlo na päťdesiatku. To bol pred tisíc rokmi pomerne pokročilý vek.

Napriek tomu objaviteľ a kolonizátor Grónska prikývol na návrh svojho syna Leifa, aby sa vydali hľadať ďalšiu krajinu, o ktorej sa hovorí, že leží ešte ďalej na západe. Keď Erik na svojom koni vchádzal na vikinskú loď, zviera sa náhle vzopälo, slávny moreplavec spadol a poranil si nohu.

Vyhlásil vraj: „Nie je napísané, že objavím viac krajín ako tie, ktoré teraz obývame,“ a nový projekt plne naložil na bedrá svojho syna Leifa. Aspoň tak to hovorí dávna severská grónska sága, jeden zo zdrojov informácií o vikinských objaviteľských cestách, ktoré moderní archeológovia potvrdili len pred 50 rokmi.

Zdroj: Téma

Kde mráz trávu nespáli

Leif bol potomok nórskych Vikingov, ktorý sa narodil na Islande a ako malé dieťa priplával s rodičmi do Grónska a vyrástol tam v osade Brattahlid (dnešný Qassiarsuk) na juhozápade ostrova. Podobne ako jeho otec bol aj on bol nadšený rozprávaním o tajuplnej krajine na západe.

​Americké brehy už pred ním videl rodinný priateľ Bjarni Herjólfsson, ale nepristál pri nich. Stalo sa tak náhodou, keď plával za rodičmi do Grónska a morská búrka ho zahnala ďaleko na západ. O prvom

Nedozvedeli ste sa všetko?

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Basic

3 odomknuté články týždenne
Web a videá bez reklamy

Mesačne 5,90 € Detail

Digital

Kompletný digitálny obsah
+ Hnonline.sk bez obmedzení
+ Obsah časopisov Stratégie, Téma, Čarovné Slovensko
+ Web a videá bez reklamy

mesačne 8,90 € Detail

Digital Premium

Kompletný digitálny obsah
+ Hnonline.sk bez obmedzení
+ Obsah časopisov Stratégie, Téma, Čarovné Slovensko
+ Web a videá bez reklamy
+ Vzory zmlúv
+ Hospodárske noviny do schránky

Štvrťročne 69,75 € Detail Ďalšie balíky

Už máte predplatné? Prihláste sa

HNkonto

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Súvisiace články

Amerika, história, objavné plavby, Téma, zámorské plavby, Leif Erikson Zobraziť diskusiu Zdieľať článok Viac sa dočítate tu.