Život v dobách lovcov mamutov vyzeral podľa archeológa inak, než ako si zväčša myslíme Katarína Abeille 28.03.2020, 10:10 7 296 Tlač Diskusia

Klasického pračloveka si predstavujeme ako Freda Flinstona – v oblečení z kožušiny okolo tela, s kyjakom v ruke, žijúceho v jaskyni. A pritom si lovci mamutov dokázali stavať obydlia a boli celkom dobre zaodetí: „Nosili kožušinové obleky, dokonca aj rukavice alebo čižmy,“ vysvetľuje slovenský archeológ Tomáš Michalík, ktorý sa špecializuje na obdobie praveku. Ako žili ľudia v paleolite a prečo obrovským zvieratám nekopali pasce?

Zdroj: Shutterstock

Aby si dnešný človek vedel predstaviť ľadovú dobu, viete mi povedať, aká teplota vtedy bola?

Nuž, to záleží od toho, o ktorom období ľadovej doby sa bavíme. Striedanie chladnejších a teplejších období – teda ľadových a medziľadových dôb – je špecifickým prejavom štvrtohôr (obdobie približne posledných dvoch miliónov rokov, pozn. red.). Ľadových dôb bolo teda viac. Posledná „riadna“ medziľadová doba bola približne pred 130- až 115-tisíc rokmi a mala rôzne lokálne prejavy. Takže to, čo platilo pre dnešný európsky región, mohlo byť v inej oblasti diametrálne odlišné. Vieme však, že počas poslednej ľadovej doby bolo najchladnejšie pred 70-tisíc rokmi a približne pred 22- až 24-tisíc rokmi. V ľadovcoch boli kumulované obrovské množstvá vody, takže aj mapa Európy vyzerala inak ako dnes – dnešná Veľká Británia bola spojená s Európou a bola zväčša pokrytá hrubým ľadovcom, rovnako ako severné Nemecko či Poľsko, nehovoriac o škandinávskych krajinách. Medzi týmito obdobiami sa klimatické podmienky vrátane teploty neustále menili, takže odpoveď na vašu otázku nie je úplne jednoduchá.

Aspoň približne sa to nedá?

Niečo predsa len vieme, v strednej Európe máme v tomto smere najlepšie zmapovanú Moravu, konkrétne obdobie pred asi 25- až 30-tisíc rokmi, a údaje z Moravy by rámcovo mohli platiť aj u nás. Najvyššie letné teploty sa odhadujú medzi 12 a 15 stupňami, mráz nastupoval skôr ako dnes, už v októbri, novembri. Priemerná teplota v januári sa pohybovala okolo –10 stupňov Celzia, mráz pritom zväčša trval až do apríla. Zrážok oproti tradičným predstavám nebolo veľa, bolo teda pomerne suché podnebie. Počas zimného obdobia sa v nížinách udáva približne 10 až 20 cm snehu.

Zdroj: Téma

Chcela by som si totiž predstaviť, či tým pravekým ľuďom nebolo zima, spravidla totiž bývajú zobrazení bosí len s nejakým kusom kože okolo pása, prípadne cez hruď. Vieme, čo si obliekali?

Takto ich zobrazoval známy český výtvarník Zdeněk Burian, a to veľmi ovplyvnilo našu predstavu o pračloveku. Sám si pamätám jeho obrázky z mojich školských rokov, ako deti sme ich považovali za nespochybniteľné. Za posledných desať až pätnásť rokov však došlo k veľkému progresu v bádaní, takže dnes vieme, že ľudia, ktorí žili v paleolite (paleolit je staršia kamenná doba, ide o najstaršie a najdlhšie obdobie dejín ľudstva, spojené s vývojom človeka, ktoré sa skončilo asi 9 000 rokov pred n. l., pozn. red.), v našom prípade lovci mamutov či sobov, teda cca pred 25-tisíc rokmi, už nosili niečo, čo

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Basic

3 odomknuté články týždenne

Web a videá bez reklamy

Mesačne 5,90 € Detail ZĽAVA
-89%

Digital

Kompletný digitálny obsah

+ Hnonline.sk bez obmedzení

+ Obsah časopisov Stratégie, Téma, Čarovné Slovensko

+ Web a videá bez reklamy

mesačne 1 € Detail

Digital Premium

Kompletný digitálny obsah

+ Hnonline.sk bez obmedzení

+ Obsah časopisov Stratégie, Téma, Čarovné Slovensko

+ Web a videá bez reklamy

+ Vzory zmlúv

+ Hospodárske noviny do schránky

Štvrťročne 69,75 € Detail Ďalšie balíky

Už máte predplatné? Prihláste sa

HNkonto

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Súvisiace články

archeológia, história, mamut, pravek, Téma, Tomáš Michalík Zobraziť diskusiu Zdieľať článok Viac sa dočítate tu.