Život v dobách lovcov mamutov vyzeral podľa archeológa inak, než ako si zväčša myslíme Katarína Abeille 28.03.2020, 10:10 7 296 Tlač Diskusia
Klasického pračloveka si predstavujeme ako Freda Flinstona – v oblečení z kožušiny okolo tela, s kyjakom v ruke, žijúceho v jaskyni. A pritom si lovci mamutov dokázali stavať obydlia a boli celkom dobre zaodetí: „Nosili kožušinové obleky, dokonca aj rukavice alebo čižmy,“ vysvetľuje slovenský archeológ Tomáš Michalík, ktorý sa špecializuje na obdobie praveku. Ako žili ľudia v paleolite a prečo obrovským zvieratám nekopali pasce?
Aby si dnešný človek vedel predstaviť ľadovú dobu, viete mi povedať, aká teplota vtedy bola?
Nuž, to záleží od toho, o ktorom období ľadovej doby sa bavíme. Striedanie chladnejších a teplejších období – teda ľadových a medziľadových dôb – je špecifickým prejavom štvrtohôr (obdobie približne posledných dvoch miliónov rokov, pozn. red.). Ľadových dôb bolo teda viac. Posledná „riadna“ medziľadová doba bola približne pred 130- až 115-tisíc rokmi a mala rôzne lokálne prejavy. Takže to, čo platilo pre dnešný európsky región, mohlo byť v inej oblasti diametrálne odlišné. Vieme však, že počas poslednej ľadovej doby bolo najchladnejšie pred 70-tisíc rokmi a približne pred 22- až 24-tisíc rokmi. V ľadovcoch boli kumulované obrovské množstvá vody, takže aj mapa Európy vyzerala inak ako dnes – dnešná Veľká Británia bola spojená s Európou a bola zväčša pokrytá hrubým ľadovcom, rovnako ako severné Nemecko či Poľsko, nehovoriac o škandinávskych krajinách. Medzi týmito obdobiami sa klimatické podmienky vrátane teploty neustále menili, takže odpoveď na vašu otázku nie je úplne jednoduchá.
Aspoň približne sa to nedá?
Niečo predsa len vieme, v strednej Európe máme v tomto smere najlepšie zmapovanú Moravu, konkrétne obdobie pred asi 25- až 30-tisíc rokmi, a údaje z Moravy by rámcovo mohli platiť aj u nás. Najvyššie letné teploty sa odhadujú medzi 12 a 15 stupňami, mráz nastupoval skôr ako dnes, už v októbri, novembri. Priemerná teplota v januári sa pohybovala okolo –10 stupňov Celzia, mráz pritom zväčša trval až do apríla. Zrážok oproti tradičným predstavám nebolo veľa, bolo teda pomerne suché podnebie. Počas zimného obdobia sa v nížinách udáva približne 10 až 20 cm snehu.
Zdroj: Téma
Chcela by som si totiž predstaviť, či tým pravekým ľuďom nebolo zima, spravidla totiž bývajú zobrazení bosí len s nejakým kusom kože okolo pása, prípadne cez hruď. Vieme, čo si obliekali?
Takto ich zobrazoval známy český výtvarník Zdeněk Burian, a to veľmi ovplyvnilo našu predstavu o pračloveku. Sám si pamätám jeho obrázky z mojich školských rokov, ako deti sme ich považovali za nespochybniteľné. Za posledných desať až pätnásť rokov však došlo k veľkému progresu v bádaní, takže dnes vieme, že ľudia, ktorí žili v paleolite (paleolit je staršia kamenná doba, ide o najstaršie a najdlhšie obdobie dejín ľudstva, spojené s vývojom človeka, ktoré sa skončilo asi 9 000 rokov pred n. l., pozn. red.), v našom prípade lovci mamutov či sobov, teda cca pred 25-tisíc rokmi, už nosili niečo, čo
89% zľava na predplatné
Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.
Basic
3 odomknuté články týždenne
Web a videá bez reklamy
Mesačne 5,90 € Detail ZĽAVA
-89%
Digital
Kompletný digitálny obsah
+ Hnonline.sk bez obmedzení
+ Obsah časopisov Stratégie, Téma, Čarovné Slovensko
+ Web a videá bez reklamy
Digital Premium
Kompletný digitálny obsah
+ Hnonline.sk bez obmedzení
+ Obsah časopisov Stratégie, Téma, Čarovné Slovensko
+ Web a videá bez reklamy
+ Vzory zmlúv
+ Hospodárske noviny do schránky
Štvrťročne 69,75 € Detail Ďalšie balíky
Už máte predplatné? Prihláste sa
Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Súvisiace články
- Boli tu dávno pred Slovanmi a zanechali u nás výraznú stopu. Čo vieme o Keltoch na našom území
- Najväčší archeologický objav histórie priniesol jeho autorovi slávu, nie však uznanie
archeológia, história, mamut, pravek, Téma, Tomáš Michalík Zobraziť diskusiu Zdieľať článok Viac sa dočítate tu.